Hoofdstuk 3: De drie duurzame P’s: zo krijgen People, Planet en Profit een plek in de marketingmix

Een sterke marketingmix houdt rekening met de gevolgen voor mensen, milieu en de toekomst van de organisatie. De drie duurzame P’s — People, Planet en Profit — helpen bedrijven om die belangen met elkaar te verbinden. Ze vormen een aanvulling op de bekende marketinginstrumenten product, prijs, plaats en promotie. Duurzaamheid werkt zo door in wat een bedrijf aanbiedt, hoe het produceert en welke beloften het aan klanten doet.

People: aandacht voor mensen

De P van People draait om het welzijn van klanten, medewerkers en de mensen in de productieketen. Denk aan veilige arbeidsomstandigheden, eerlijke beloning, ruimte voor persoonlijke ontwikkeling en toegankelijke klantenservice. Een mensgerichte organisatie luistert naar medewerkers en geeft hun mogelijkheden om ideeën aan te dragen en producten te verbeteren.

Binnen de marketingmix betekent People bijvoorbeeld dat een product gebruiksvriendelijk is, de prijs duidelijk wordt uitgelegd en reclame een eerlijk beeld geeft. Ook de omstandigheden waaronder leveranciers en producenten werken, tellen mee. De klantbeleving begint daarmee al ver voordat iemand een aankoop doet.

Planet: minder milieubelasting gedurende de hele levensduur

De P van Planet richt zich op het beperken van de milieubelasting. Dat vraagt om concrete keuzes in grondstoffen, productie, verpakking, vervoer, gebruik en afvalverwerking. Een duurzaam uitgangspunt in de missie krijgt pas betekenis als het zichtbaar wordt in die dagelijkse beslissingen.

Voor de marketingmix kan dit betekenen dat producten langer meegaan, onderdelen vervangbaar zijn en verpakkingen opnieuw kunnen worden gebruikt. Ook onderhoud, reparatie en tweedehandsverkoop verdienen een plek in het aanbod. In de communicatie legt het bedrijf concreet uit welke verbeteringen zijn gerealiseerd en waarop die claims zijn gebaseerd.

Profit: financieel gezond blijven en waarde opbouwen

De P van Profit staat voor een financieel gezonde organisatie die op lange termijn kan blijven bestaan. Winst blijft noodzakelijk om medewerkers te betalen, producten te verbeteren en te investeren in verduurzaming. Binnen deze benadering wordt financieel resultaat afgewogen tegen de gevolgen voor mens en milieu.

Een passend verdienmodel kan bijvoorbeeld inkomsten opleveren uit reparaties, onderhoud of tweedehandsproducten. Bij de prijsstelling tellen zowel de productiekosten als eerlijke beloning en investeringen in kwaliteit mee. Zo krijgt duurzaamheid ook een economische basis.

Vijf voorbeelden uit Nederland en België

  1. Fairphone — Nederland: reparatie als onderdeel van het product
    Fairphone maakt smartphones met vervangbare onderdelen, zodat gebruikers bijvoorbeeld een versleten batterij kunnen vervangen en hun toestel langer kunnen gebruiken. Het bedrijf werkt daarnaast aan betere arbeidsomstandigheden en beloning in de keten. Voor de marketingmix laat dit zien hoe productontwerp en service de duurzame positionering ondersteunen. Bekijk Fairphones aanpak.
  2. Tony’s Chocolonely — Nederland: eerlijke inkoop in de merkbelofte
    Tony’s werkt met vijf samenwerkingsprincipes, waaronder traceerbare cacao, een hogere inkoopprijs en langdurige samenwerking met boeren. Daarmee wil het bedrijf uitbuiting en armoede in de cacaoketen aanpakken. People krijgt zo een concrete plek in het inkoopbeleid, de prijs en het verhaal op de verpakking. Lees over Tony’s vijf samenwerkingsprincipes.
  3. MUD Jeans — Nederland: een verdienmodel rond langer gebruik
    MUD Jeans richt zich op repareren, opnieuw dragen en recyclen. Via het platform MUD ReLoved kunnen gebruikte jeans een nieuwe eigenaar vinden. Het bedrijf neemt geen nieuwe leaseabonnementen meer aan en kiest voor een eenvoudiger circulair systeem. Dit voorbeeld verbindt Planet met Profit: de duurzame ambitie moet ook praktisch en economisch uitvoerbaar zijn. Bekijk de circulaire aanpak van MUD Jeans.
  4. Ecover — België: duurzaamheid in de productieomgeving
    Ecover beschrijft hoe zijn fabriek in Malle is gebouwd met veel gerecyclede of hernieuwbare materialen. Daarmee maakt het bedrijf de productieomgeving onderdeel van zijn milieuambitie. Voor marketeers illustreert dit dat een duurzame positionering onderbouwd kan worden met concrete keuzes achter het product. Lees over Ecovers fabriek in Malle.
  5. JBC — België: tweedehands als onderdeel van het winkelconcept
    JBC neemt tijdens inzamelacties gebruikte baby- en kinderkleding van het eigen merk terug. Na een kwaliteitscontrole kan die kleding via tweedehandspop-ups opnieuw worden verkocht. Zo verbindt de retailer langer productgebruik aan zijn winkels en klantrelatie. Planet krijgt daarmee een plek in zowel het assortiment als de distributie. Bekijk het tweedehandsconcept van JBC.

Deze voorbeelden tonen specifieke manieren waarop bedrijven de drie P’s toepassen; ze betekenen niet dat ieder onderdeel van hun bedrijfsvoering volledig duurzaam is. Voor marketeers is de praktische opdracht om per marketinginstrument vast te leggen wat de organisatie wil verbeteren, hoe zij dat meet en welke resultaten zij aan klanten kan laten zien.

 

#hom9023, hom9023