Hofodstuk 8: EXPERTCASE Podcast- en Radioawards

 

Richard Otto is geen onbekende in de media en marketingwereld. Talrijke initiatieven heeft afgelopen jaren opgezet. Hij was actief met de Hilversumse techstartup XS2Content, waar hij onder andere projecten heeft opgezet voor DPG Media, Talpa, Mediahuis, Business Insider en Paramount. Otto is ook uitgever van Spreekbuis.nl en diverse media en marketing-boeken, waaronder Mister Veronica, Vroom & Dreesmann, Merkdisruptie, Een Schitterende Slangenkuil, maar ook Spreekbuis Magazine. Onder Spreekbuis.nl (mede)organiseert hij ook diverse events, waaronder Online Radio Awards, De TV Knollen, Media Oeuvre Award en de Nachtwacht Award.

Spreekbuis.nl is vakblad voor omroepers ontstond al in 1946, aanvankelijk onder de titel De omroeper. In 1969 werd de naam veranderd in Spreek’buis. Het blad verwierf een positie als omroepbreed platform voor mediaprofessionals.

Zijn podcasts onderdeel van een hype of horen deze in de online marketingmix thuis?

“Podcasts zijn enorm populair en wellicht wat overhyped. De markt van online video lijkt verzadigd en daarom worden de pijlen nu op online audio gericht. Voordeel is dat de technologie (mobile devices en mobile internet) het nu toelaat om een groot publiek overal gebruik hiervan te kunnen laten maken. Contentconsumptie op het gebied van podcasts lijkt in sommige doelgroepen haar platfond te hebben bereikt, maar vooral in de doelgroep boven de 50 jaar is nog een wereld te winnen. Ook veel merken spelen al in op podcasting. Het is geen verplicht nummer in de marketingmix, maar kan -indien goed ingezet- voor mooie resultaten opleveren. Dit kan op verschillende manieren, als pre-roll, maar ook als branded content.”

Wat is in jouw woorden het nut van een podcast?

“Een podcast biedt de mogelijkheid om on demand waardevolle informatie aan te bieden. Dit kan uiteraard ook branded content zijn, mits relavant voor de doelgroep.“

Jij bent betrokken bij de Online Radio Awards, welke trends zijn zichtbaar bij de inzendingen door de jaren heen?

“De kwaliteit gaat in zijn algemeenheid omhoog. Je ziet dat de podcasts korter worden en de populariteit vooral in nieuwe doelgroepen (zoals ouderen) nog steeds flink groeit. Verder wordt er door veel podcastmakers ook steeds meer rekening gehouden dat je ook een marketing strategie moet hebben om de podcast onder de aandacht van de doelgroep te krijgen. Dat laatste is iets wat vaak in het verleden werd vergeten. Als aatste trend: podcasts krijgen steeds vaker een echt verdienmodel, waardoor de industrie eindelijk volwassen begint te worden. Verder verwacht ik dat we naast tv-formats ook echt podcasts-formats krijgen, die internationaal uitgerold kunnen worden. Verder geloof ik dat de grenzen tussen podcasts, radio, text en tv/video steeds meer gaan vervagen. Ze vullen elkaar aan of worden met enkele aanpassing in een andere contentvorm gegoten. Denk bv aan een talkshow die op tv, radio en als podcast wordt uitgerold.”

Wat zijn tips voor een doelgerichte succesvolle podcast-serie?

Dit zijn mijn tips:
1. Hou de doelstelling in de gaten, maar ook of de potentiële luisteraar hier echt op staat te wachten. Er is veel keuze en de consument heeft beperkte luistertijd. Waarom zouden ze moeite doen om juist naar jouw podcast te luisteren?

2. Hou voldoende budget en tijd vrij voor de productie, maar ook zeker voor de marketing, promotie en engagement en tijd om de publieksvriendelijke ‘vertalingen’ – mits goed uitgevoerd – te testen. Dit noemen we dan A/B testing.”

 


hom9039

#hom9039